Till första sidan

 In English

 Föreningen

   Bli medlem

   Från Ordföranden

   Kontakt SNF

   Stadgar

   Plan och Riktlinjer

   Verksamhetsberättelser

   Styrelsen Informerar

   Passinformation

   Ägarbyte

   Salulista

   NF-Bladet

   Info Hemsidan

   Reklamartiklar

   NF-Biten ungdom

 Ston

   Elitston

   Diplomston

   Stambokföring

   Storeglemente 2011

   Stamboksförklaringar

 Hingstar

   Hingstar

   Tio-i-Topp 2012

   Hingstnytt

   Betäckningsstatistik

   Prestationsförärvning

   Ext. & kval. index 2012

   Hingstlinjer 2012

   Mödernelinjer 2012

   Hingstreglemente 2013

 På Gång

   Kalender 2013

   Nyheter 2013

 Resultat

   Resultat 2013

   Resultat arkiv

   NF-rankinglistor 2010

   NF-Mästerskapen

   Framgångsrika NF

 Länkar

   New Forest Stuterier

   Föreningar/Förbund

   New forest sidor

   Blå Basen

   Equipe resultatsida

   Tävlingsdatabasen

 Övrigt

   NF-ponnyns historia

   NF-E och S

   Rasbeskrivning

   Internationella NF-möte

   Godk. NF-stuterinamn

   Fölgalleri

   Visa häst för hand

   Mätning av ponnyer

Godkända NF-stuterinamn 

Vissa stuterier är ej längre verksamma

Uppdaterad 2010-10-01

Namn Innehavare Hemort Godkänt

A
     
Af Holms Ewa Holms Ålem 2005
AG Anita Grahn Åsa 2010
Allgunnen Christer Johansson Långasjö 1983
Anell Fam. Nygren Värends Nöbele 2001
Aqvil Kristina Jacobsson Nossebro 2001
Avalon Birgitta Berglund Rimbo 1992

 

B

     
Backagården Lena & Bertil Påhlsson Hasslarp 1990
Backlyckan Kerstin Karlberg Orrefors 1992
Bellnäs Fam Sturesson Boden 1990
Bex Emma Torstensson & Christoffer Bexell Skånes Fagerhult 2010
Bimli's Siv & Arne Jonasson Sparreholm 1998
Björken Ann-Christine Lindhe Jonsberg Österbymo 2000
Björkhaga Fam Ekström Ekeby 1981
Blåberget Marie Jacobsson Skillingaryd 1995
Boåkra Anna-Lena Karlsson Vimmerby 2009
Bokbacken Erik Hultqvist Emmaboda 1986
Bolka Gertrud & Sven-G Bolkegård Östhammar 1980
Brandts Helen Henning Lagan 2010
Brickstad Josef Liedgren Borensberg 1969
Brudvik Brita & Odd Jansson Rättvik 1979
Bråtgärdet Fam Cruse Grums 2005
Burma
Vanja & Alf Samuelsson Älgarås 1980
Börsgård Ingemar & Berit Larsson Svanesund 1988

 

C

     
Casimirsborg Sture Hummerhielm Gamleby 1973
Ceder Nils-Arne Ceder Västerås 1975
Celly's Åsa Collin Surahammar 2006
Consors Ingela Larsson Årjäng 2008
Cristall Cristina Isoaho Vänersborg 1997

 

D

     
Dalamöllan Susanne Erlandsson Munka Ljungby 2009
Decoy Anneli & Thomas Nilsson Nora 2007
Dennford Barbro & James Dennford Hindås 1980
Dimman Helena Grühb Skurup 1994
Diva Sonia Wahlund Kilhult Hörby 1973
DJ Ann-Christin Kvarnstrand Björköby 2009
Djufwanäs Ingrid & Claes Gielen Vetlanda 1977
Domino Maj-Lis Oredsson Hässleholm 1981

 

E

     
Edenhof Madeleine von Engström Bölinge 1991
Ekhamras Susanne Nilsson Edsbruk 2007
Eks Elin Krantzén Lagan 2008
EmJo's Emma Johansson Hok 2008
Enet Enets Lantbruks HB Länghem 1996
Eskekärr Elisabeth Johansson Vänersborg 1986
Esse Gunvor & Ingemar Andersson Varekil 1998
Estwood Britt Blomander Tranås 1994
Eystrasalt Erik Annhenius Färjestaden 1972

 

F

     
Fafnes Eva o Göran Sjöstedt Eskilstuna 1991
Fagertrav Gun & Anders Nilsson Ingatorp 1996
Fashion Anna-Lena Andersson Töreboda 2010
Fredriksberg Börje Pettersson Ljungsbro 1980
Fågelberg Åsa Eklund Arboga 2006
Fåglabäck Gunilla Jarhult Torestorp 2002

 

G

     
Gajo Johanna & Asta Ottosson Oskarsström 2004
Gardwood Gördis Henningsson Borgholm 1989
Genbäcken Monica Johansson Deje 1971
Gladebo Carin, Tomas, Frida Jörgensson Malmbäck 2009
Gnistan Lisette & Ingemar Boström Vrigstad 2002
Graffton Annika Graffton Bettna 2006
Gryets Helen Nilsson & Stefan Johansson Kävlinge 2006
Grythöjden Ewa Karlsson Vetlanda 1995
Gullabos Fam. Carlsson Torsås 1999

 

H

     
Hagalund Olof Bergqvist Örebro 1990
Havsstjärnan Adina Andersson Kivik 1972
Haväng Elisabet Zetterholm Falk Kivik 2008
Hedlanda Maren & Oskar von Bothmer Mariefred 1972
Hemby Per-Olof Hemby Billinge 1991
Hovgården Katja Löthaders Strängnäs 2008
Hällinge Katarina Bodén Vetlanda 2003
Höstland Annika Fredriksson & Olle Öberg Norberg 2007

 

I

     
Idyllen Cornelia & Martin Larsson Vinslöv 1997

 

J

     
Jacobs Ulrika Jacobs Grums 2004
Jika Ulrika & Mats Bubach Lilla Edert 1986
Jipe Johanna Pegers Vintrosa 1998
Jolstad Angelica Eilert Motala 1996
Junibackens Maria & Bengt-Arne Pettersson Habo 2000

 

K

     
Kaneby Fam Kaneby Eskilstuna 1992
Karisma Malin Törnvall Norrtälje 1991
Kastekulls Birgitta Källhed Ljungby 2007
Keimo Monica Svensson, K-E Ivarsson Tvååker 2003
KL Kurt & Lisbeth Larsson Björketorp 2005
Kläppens Håkan & Lotta Lundmark Kusmark 1997
Konvaljen Kia Romlin Laholm 1992
Koppartorp Helene Calmfors-Carlsson Gryt 1974
Kopparås Lucia & Peter Wikmark Sjövik 1986
Kvarnbrodda Siv & Kjell Quarnerup Ängelholm 1976
Källstorp Tom Nilsson Mariestad 1980
Källtomta Ingrid Hansson Österbybruk 1970
Käxgöls Jim & Lena Pettersson Påryd 1986

 

L

     
Larma Martin Larsson Götene 1994
Li Annelie Andersson Berga 2003
Lillsätra Lillebil & Per Svensson Eldsberga 1977
Lingården Malin Ohlin Sölves 1996
Lunden Christina Storm Väring 2009
Lunnalyckan Elisabeth & Bo Karlsson Vetlanda 1995
Lyadalens Fam Andersson & Fam Lööf Grevie 2006
Lyktan Hans & Susanne Brolund Björklinge 1994
Långans Angelica Wickholm & Jonas Nyberg Knivsta 2008
Lövsjöen Solveig Haaland & Mats Maurtvedt Charlottenberg 1994

 

M

     
Magic I Helgessson & K Rausmark Moholm 1992
Magicblue Marianne Gustafsson Hemse 2006
Marhult Jessica Henning Hjältevad 1996
Matildelunds Fam Annette Karlsson Hallsberg 2005
Micla Åsa Heldemar Frövi 1979
MoJ Monica & Jenny Larsson Västra Frölunda 2006
Moon Bengt Rejmer Norsbron 1973
Mormors Fam. Luckman, Appelqvist Linderöd 2009
Mor och Dotter Fam Frölin Mellerud 1980
Motorpet's Stefan & Cassandra Gustafsson Fliseryd 2006

 

N

     
Nabben Agnetha Eklund Sandviken 2002
Nallebo Sören Jonsson & Ylva Jonsson Tibro  
Norrhaga Max & Astrid Berggren Tenhult 1985
North Hill Margaretha Timm Mantorp 2007
Nyckelby Margareta Forsberg, Ulf Paulsson Motala 2003
Nygrannagårdens Malin & Marie-Louise Andersson Mullhyttan 2002
Näsbyholm Lennart Klaesson Strängnäs 1970
Nässlehult Anna-Lena Svantesson Bollebygd 2004

 

O

     
Olbiz Helen Bizzotto & Berit Olsson Kisa 1995
Oppis Lena Falkeström Hedemora 2006
Ottinge Håkan & Katarina Persson Gamleby 1989

 

P

     
Pargino Jan & Bibbe Holm Skövde 2008
Pilen Fam. Larsson Ärla 2001
Pilgården Anna-Lena Stefansson Båstad 1987
Prylen Gunilla Jacobsson Nässjö 1988

 

R

     
Ran's Anna Ransholm Glemmingebro 2005
RIP Rolf & Inger Pettersson Mellerud 2002
Råryd Monica Persson Våxtorp 1995

 

S

     
Sammels Pernilla Ivarsson Glommen 2008
Sannängen Sanna & Roger Johansson Tävelsås 2002
Sass Kerstin Sassersson Stenhag 2008
Scapa Göte Karlsson Liatorp 1972
Skattegård Charlotte Malmborg Vretakloster 1993
Skeda Anita & Bertil Broms Johannishus 1971
Skog Villy Lönnberg Hemse 1993
Skogsstjärnans Johanna Fahlgren Karlstad 2010
Skorveluva Annika & Kjell Hedlund Kolsva 1991
Skånhälla Olof Andreasson Lindome 1993
Slättens Inga-Lill & Veronica Pettersson Eldsberga 1999
Smedhult Ella Velander Skånes Fagerhult 1967
Solvinden Katrin Sörsjö & Ingmar Alexandersson Fotskäl 2005
Solvändan Sissi af Wåhlberg Borgholm 1996
Sperlinge Berlith Persson Helsingborg 1999
Stackarp Fam Erlandsson Annerstad 1973
Staria Inger Nilsson Braås 1989
Stenebynäs Maria Berger Dals Långed 2007
Stenhaga Marie Fredriksson Knutby 2008
Stigfur Petra Stigfur Nora 2006
Sträte Nils Ljunggren Moholm 1969
Sturevallen Sune Sturesson & Ingela Gullberg Skånes Fagerhult 1992
Svalan Carin Reimers Perstorp 1998
Svensgård Gunnel Nilsson Varberg 1993
Säby Iren Andersson med fam Vintrosa 1989
Södergårds Maria Stengårds & Per Söderlund Malung 2002
Sörbo Tage Rönnqvist Brämhult 1990
Sörby Christina Ivarsson Vessigebro 1990
Sörängen Iréne Sörman Örebro 2002

 

T

     
Taigan Magdalena & Christer Rönneholm Örkelljunga 1984
Tappen Mari-Anne & Rune Pettersson Kopparberg 1979
TH Karin & Berit Pettersson Linköping 2009
Tjärbyhus Birgitta Dyrsch Laholm 1975
Todaholm Bodil Svegerud Regnér Arlöv 2008
Tomac T Persson & M Persson-Senby Varberg 1990
Topline Lena & Bertil Karlsson Vittsjö 1983
Troja Anette Persson Björnlunda 1994
Trojkan B & T Sahlgren Svanesund 1997
Torpalyckan Tomas Wigren & Maria Ahl Ingelstad 2007
Trädal Gunnar & Lotty Brycke Kungälv 1987
Träfallet Kerstin Weibull Lundberg Knivsta 2002
Twiggy Gunilla & Emma Towatt Ekerö 1989
Törestorps Lotten Borgvall Fotskäl 2010

 

U

     
Ullevid Maria Leclercq & Claes Johansson Kimstad 2007
Utestugan Jennie Arvidsson Arvika 2007

 

W,V

     
Walfwesta Bo Karlsson Nyköping 2002
Vallentin Bengt Karlsson Vintrosa 1988
Viby KG Söderhjelm Harbo 1967
Vindens  Christer & Yvonne Hägnerstrand Löttorp 2000
Virdarna Ingalill Ljungcrantz Liatorp 1992
Vramfält Gunnar Persson Billesholm 1972
Värends Olof Ljungcrantz Alvestad 1967
Västergård Anette Arvidsson Lekeryd 2005

 

Z

     
Zelmaz Fam Berg-Carlsson Svanesund 1990

 

Å

     
Åbacken Charlotte Johansson & Karin Sundin Herrljunga 1997
Åby-Viken Gertrud & Torgny Dahl Ramdala 1979
Åhm Maria & Gunnar Åmell Habo 1993
Åkaregården Rebecka & Gertrud Svensson Trelleborg 2004
Åsas Åsa Petersson Örsjö 2000
Åstratorp Valter Jonsson, Lena  Jonsson-Geiros, Barbro & Jan Mattsson Holsbybrunn 1972

 

Ä

     
Ängsbacken Marie Fredriksson & Linn Forsström Sköllersta 2007
Ängsgården Ingela Åhsberg Hörby 1997